Zihinsel Oyun Planı Nedir?

Sporcular, antrenörler ve koçlar taktiksel oyun planlarının yanında maç veya müsabakalarda bir takım psikolojik teknikleri uygulamasına zihinsel oyun planı denir. Bu tür zihinsel oyun planı uzman bir spor psikologu (mentör) tarafından sporcularla, antrenörlerle ve koçlarla berabere yapılan çalışmalar sonucu uygulanır. Zamanla sporcular kendi kendilerine zihinsel oyun planını hazırlayıp bunları müsabakalarda etkili bir şekilde kullanmaya başlayabilirler.

Hepimizin bildiği gibi birçok spor müsabakasında sonuca ulaşmak için çok önemli bir takım taktiksel ve tekniksel planlar uygulanır. Bazen bu planlar skora veya maçın gidişatına göre değişebilir yani sabit bir oyun planının yanında bir B planı hatta C planı mevcut olabilir. Sporcuların performansları hazırlanan taktiksel ve tekniksel planın işlevini belirler oysaki hazırlanan zihinsel oyun planı ise sporcuların performansını etkiler. Buradan çıkarılacak sonuç şudur sonuca ulaşmak için hazırlanan taktiksel ve tekniksel planların zihinsel oyun planıyla desteklenmesi gerekmektedir. Aşağıda bir takım zihinsel oyun planlarına bakarak bunları müsabakalarda kullanabilirsiniz.

SENARYO:

Mesela öfkesini kontrol etmekte zorlanan ve bundan dolayı kolaylıkla kırmızı kart görüp takımı eksik bırakabilen veya sinirlerine hâkim olamayarak performansı olumsuz yönde etkilenen sporcular zihinde canlandırma, gevşeme ve tetikleyici kelimeler kullanıp kendilerini kontrol edebilirler. Bu teknikler uzman spor psikologları tarafından sporcularla birlikte yapılan çalışmalar sonrasında kararlaştırılıp müsabakalarda sporcular tarafından defalarca uygulanır. Şöyle ki diyelim A takımının oyuncusu Olcay maçlarda rakip takım oyuncuları tarafından fiziksel ve sözlü müdahalelerle tahrik edilerek sinirlendiriliyor bunun sonucunda Olcay daha çok saldırgan bir yapıya bürünüp sert müdahalelerde bulunup, oyun kontrolünden çıkıp veya hakeme aşırı itiraz edip gereksiz kartlarla takımını 10 kişi bırakıyor. Bu tür durumlarda sporcu zihinsel canlandırma yöntemiyle rakip takım oyuncularının kendisini kızdıran hareketleri yaptığını zihninde imgeleyerek bu durumlar karşısında ne tür tavırlar takınacağını planlar. Mesela 1–2 defa derin nefes alarak kendisine sakin ol, takımın için oyunda kalmalısın diye tetikleyici kelimelerle uyararak olay yerinden uzaklaşmak gibi zihinsel oyun planlarından bir tanesidir. Michael Jordan defalarca rakipleri tarafından tahrik edilmiştir fakat böyle durumlar karşısında geliştirdiği zihinsel oyun planı ile tahrik olmayarak oyununu olumsuz yönde etkilememiştir.

Check Also

Efsane Koç Phil Jackson ile Buluşma

Hayallerimiz ve hedeflerimiz, hayatımızı doyumsuz yapan en güzel şeylerdir. 90’lı yılların  ortalarına kadar hepimizi ekranların …