Türkiye’de Spor Psikolojisi Kavramına Yaklaşımlar

Spor Psikolojisinde Etik

Sporcularla, Antrenörler veya Ailelerle Yapılan Görüşmelerin Gizliliği

Sporcu ile Yapılan Tekniklerin ve Değerlendirmelerin Gizliliği

Gizlilik Esası Ancak, Sporcunun Kendisinin veya Başkasının Hayatının Tehlikede Olduğu Durumlarda veya Uyuşturucu-Doping Kullanımında Bozulabilir

Spor Psikologunun Çalışma Alanları

Uygulamacı Rol

Altyapı sporcuları

Bedensel Engelli Sporcular

Elit Sporcular

Antrenörler

Aileler

Yöneticiler

Akademik Rol

Üniversitelerde Ders Vermek

Projeler Geliştirmek

Araştırmacı Rol

Spor Psikolojisi Literatürüne Katkıda Bulunacak Araştırmalar Yapmak

Spor Psikologu ile Çalışmanın Yararları

Spor psikologu sporcu ve antrenörlerle çok yönlü bir çalışma programı uygulayarak mevcut problemlerin neler olduğunu dolayısıyla performansı düşüren unsurları tespit eder. Takım halinde ve bire bir görüşmelerle sporcu ve antrenörlere performanslarını arttırmaya yarayan teknikleri öğretirler. Bu teknikler motivasyon, konsantrasyon, hedef koyma, olumlu düşünme ve konuşma, stresle mücadele ve gevşeme, öz güven, zihinde canlandırma, performans öncesi rutinler, doğru iletişim, misyon oluşturma ve takım ruhunun yaratılmasıdır. Spor psikologunun en önemli görevi sporcuların performansını maksimum seviyeye çıkarmasında yardımcı olmaktır. Spor psikologu sadece problem çözmediği gibi aynı zamanda problemin nasıl çözüleceğini sporculara öğretir. Spor psikologu ile sporcular arasındaki geçen konuşmalar tamamen gizlilik esasına dayalıdır ve sporcular istemediği sürece hiç bir şekilde bu bilgiler dışarı sızdırılmaz. Bilginin dışarı sızdırılması kesinlikle etik değildir. Gizlilik esası ancak sporcunun veya başka birinin hayatını tehlikeye atacak unsurlar söz konusu olduğunda bozulur. Bilginin dışarı sızdırılmadan problemin çözümü tamamen spor psikologunun kullanacağı yöntemlerle giderilir.

Yeterliliği Olmayan Eğitimsiz Kişilerle Çalışmanın Sakıncaları

Etik Davranışlar Gösterilmemesi

Gizlilik Esasının Bozulması

Antrenör-Sporcu-Veli İlişkisinin Bozulması

Sporculara Maddi ve Manevi Zarar Verme

Sporcuların Duygu-Davranış-Düşünce Zedelenmeleri

Kısa Süreli Performans Artışı ve Arkasından Gelen Ani Çöküşler

Sporda Psikolojik Tekniklerin Yetersiz veya Yanlış Öğretilmesi

Spor Psikologu Ünvanı Almak İçin Gereken Koşullar

Uluslar arası alanda en önemli konulardan biri bu alanda çalışacak olan psikologların ve psikiyatristlerin eğitimleri ve tecrübeleridir. Eksik eğitim almış ve kalifiye olmayan kişiler fayda sağlamak bir yana son derece zararlı sonuçlara yol açabilirler. Uluslararası standartlarda AAP, ve AASP’ye göre spor psikologu sayılabilmek için gereken standartlar aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Özellikle, İngiltere ve Avrupa’da eğitim ve tecrübesi olmayan kişilerin takımlarda başlaması ciddi bir etik ihlali sayılıyor, zaten de izin vermiyorlar. UEFA ve FIFA’da bu standartlara uyulmasını istiyor.

*İş tecrübeleri genelde okul takımlarında, amatör takımlarda veya genç takımlarda tamamlanıyor. Tecrübe süresi sonunda profesyonel takımlarda çalışma hakkı tanınıyor.

Check Also

Efsane Koç Phil Jackson ile Buluşma

Hayallerimiz ve hedeflerimiz, hayatımızı doyumsuz yapan en güzel şeylerdir. 90’lı yılların  ortalarına kadar hepimizi ekranların …