Türk Hakemliği ve Türk Futbolu

2012 Avrupa Şampiyonası’nda Cüneyt Çakır ve ekibi çok başarılı maçlar yöneterek Türk Hakemliği’nin geldiği noktayı tüm dünyaya ve Avrupa’ya gösterdi. Yıllardır televizyonlarda acımasız ve haksız bir şekilde, reyting uğruna eleştirilen Türk hakemleri gereken cevabı vermeye başladı ve vermeye de devam edeceklerdir. 1990’lı yılların ortalarında başlayan bazı spor programlarında, eski ünlü hakemler tarafından kötü bir üslupla eleştirilmeye başlayan hakemlerimiz zor dönemler yaşadılar. Özellikle bazı takımların ortaya koyduğu toplu itiraz etme yöntemi, maçtan sonra yapılan haksız eleştiriler, “akşam x hoca görüntüye baksın” tarzı yaklaşımlar, zamanla Türk Futbolu’nun kalitesini düşürdü. Yapılan hatalı transferler, 4-5 hafta sonunda alınan başarısız sonuçlar yüzünden, milyonlarca tazminat ödenerek gönderilen yabancı teknik direktörler oldu. Bilimsel çalışmadan yoksun, mental çalışmaya önem vermeyen teknik direktörler, başarısız yönetici ve antrenör profili karşısında profesyonelce hareket etmeyen yerli ve yabancı futbolcular maalesef Türk Futbolu’na fazla katkı sağlayamamışlardır. Bu gibi faktörlerin yanında, eğitimsiz ve bilinçsiz taraftar ve medya profili de Türk Futbolu’nun geriye gitmesini sağlamıştır. Elbette ülkemizde Türk Futbolu’na hizmet eden başarılı spor yöneticileri, teknik direktörler, futbolcular, medya mensupları ve taraftarlar da mevcuttur fakat bu oranın çok daha fazla olması gerekmektedir.

2009 yılının Mart ayında başlayan Silivri Hakem Kampları, Türk Hakemliği’ne çok büyük katkılar sağlamıştır. Bu kamplarda Süper Lig Üst Klasman hakemlerle psikolojik, tekniksel, fiziksel ve taktiksel bir takım çalışmalar yapılarak bahsi geçen özelliklerin gelişimi sağlanmıştır. 2009 yılında 10 hafta, 2009-2010 sezonunda 26 hafta, 2010-2011 sezonunda ise yaklaşık 12 defa kamp yapılmıştır. Bu kamplarda hakemlerin yönettikleri tüm maçların psikolojik analizleri ben ve değerli meslektaşım Serdar Terekli tarafından yapılmıştır. Sistemli bir şekilde yapılan mental çalışmalar sonucunda, hakemlerimiz psikolojik olarak gelişim göstermişlerdir. Bu çalışmaların yanı sıra; fiziksel, tekniksel ve taktiksel gelişimleri yurt içinden ve yurt dışından gelen eğitmenler tarafından desteklenmiştir. Elbette sezon içinde yönetilen bazı maçlarda beklentilerinin altında performans gösterdikleri de olmuştur; fakat Türkiye koşullarına göre bu tür olasılıklar normal karşılanmalıdır.

Sonuç olarak, Türk Hakemliği son yıllarda bilimsel metodlarla çalışarak bugünlere geldi. Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım, Hüseyin Göçek, Yunus Yıldırım, Halis Özkahya, Tolga Özkalfa , Özgür Yankaya ve diğer tüm değerli hakemlerimiz kendilerini geliştirdiler ve geliştirmeye devam edeceklerdir. Başarı için bilimsel çalışmaların sistemli, istikrarlı ve sabırlı bir şekilde yapılması gerekir. Umarım tüm futbol takımlarımız hakemlerimizi örnek alarak; sistemli, sabırlı ve bilimsel çalışmalar yaparak Türk Futbolu’nu daha iyi yerlere getirirler. Türk insanı artık Dünya Kupaları’nda ve Avrupa Şampiyonaları’nda Milli Takımımızı görmek istiyor. Sayın Cüneyt Çakır’a, Bülent Yıldırım’a, Hüseyin Göçek’e, Bahattin Duran’a ve Tarık Ongun’a Türk Futbolu’nu en zor günlerinde başarı ile temsil ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Check Also

KUPAZEDELER

Geçtiğimiz günlerde Ziraat Türkiye Kupasında sürpriz sonuçlar alındı. Sırasıyla Trabzonspor deplasmanda Balıkesirspor’a daha sonra Fenerbahçe …