SPOR PSİKOLOJİSİ SERTİFİKA PROGRAMI

Hedef Kitle : Psikolojik Danışmanlık, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Spor bilimleri fakülteleri, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları (Spor Yöneticiliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği, Rekreasyon Öğrencileri) ve Tıp bölümünde lisans, yüksek ya da doktora yapmış olmak veya yukarıdaki bölümlerin birinde okuyan 1. , 2. , 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden biri olmak.

Amaç :  Dünya’da hızla gelişen Spor Psikoloji bilimini Türkiye’de tanıtmak ve farkındalık kazandırmak. Psikolojik desteğin önemini kavratarak Türk Sporuna fayda sağlamak.

Katılımcıların kazanımları;

  • Dünyada ve Türkiye’de uygulanan Spor ve Egzersiz Psikolojisinin teorik ve uygulamalı yöntemler hakkında bilgi sahibi olacaklar.
  • Kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak birçok davranışsal ve bilişsel teknik ve donanımlar öğrenecekler.
  • Spor psikolojisi biliminin ne olduğunu, faydalarını ve çalışma koşullarını öğrenecekler.
  • İleride spor psikoloğu olmak için deneyim kazanıp yeni bir meslek dalı hakkında gerekli donanımlara hakim olacaklar.
  • Daha başarılı, öz güvenli, duygu, düşünce ve davranışlarını yönetebilen, kendileriyle barışık olmak için gerekli teknik ve stratejileri öğrenecekler.
  • Bu sertifikasyon programında öğrendikleri teknikleri günlük hayatlarında nasıl kullanabileceklerini ve nasıl daha yaratıcı olabileceklerini öğrenecekler.
  • Bu sertifika programına katılan psikologlar, klinik psikologlar ve diğer mesleklerden gelen katılımcılar öğrenecekleri teknik ve yöntemlerle diğer meslektaşlarına göre daha fazla fark yaratabilirler.
  • Kısacası kendi yaşamınızın bilgesi olacaksınız.
Spor Psikolojisi Sertifika Programı Hakkında
Program Süresi 6 Gün
Minimum Katılımcı 12
Maksimum Katılımcı 100
Program Ücreti 1.950 TL+KDV (3 Taksit)
Başlangıç Tarihi 4 Mart 2018 (Mart ayı boyunca Cumartesi günleri)
Bitiş Tarihi 1 Nisan 2018 (Pazar günü)
Eğitim Yeri Nişantaşı Üniversitesi Maslak 1453 Kampüsü
Başvuru 0530 694 89 87 / omerates72@hotmail.com

 

 • Program
 • Eğitmen Özgeçmiş
1. Hafta

  • Açılış konuşması
  • Konsantrasyon
  • Spor psikolojisi ve etik değerler
  • Özgüven
  • Kişilik ve karakter gelişimi, iyi sporsal davranış

EĞİTMEN: MA ÖMER ATEŞ / MA ARDA TOPALOĞLU / PSİKOLOG MELİSA KARATAŞ

2. Hafta

  • Stres ve kaygı
  • Sporcu sakatlanmalarına psikolojik destek
  • Uyarılmış ve duygu yönetimi
  • Liderlik

EĞİTMEN: PROF. DR. HÜLYA AŞÇI / DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU

3. Hafta

  • Motivasyon ve aktivitelerle eğitim
  • Ergenlik ve çocuk psikolojisi

EĞİTMEN: MA ÖMER ATEŞ / DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇAĞLAYAN

4. Hafta

  • Grup ve takım dinamikleri
  • Hedef belirleme
  • İletişim
  • Uygulamalı spor psikolojisi teknikleriyle kişisel gelişim

EĞİTMEN: MSA ÖZGÜR F. ATAÇ / UZMAN PSİKOLOG BEGÜM KARATAYLIOĞLU / MA ÖMER ATEŞ

5. Hafta

  • Zihinde canlandırma ve zihinsel antrenman
  • Uygulamalı spor psikolojisi teknikleriyle kişisel gelişim
  • Esenlik – wellness egzersiz ve iyi oluş
  • Çocuk koruma

EĞİTMEN:YRD. DOÇ. DR. ESEN KIZILDAĞ / MA ÖMER ATEŞ / DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU / PDR BURAK ODYAKMAZ

6. Hafta

  • Düşünce kontrolü
  • Konuklar (Antrenör, yönetici, sporcu)

EĞİTMEN:MA ÖMER ATEŞ

MA Ömer Ateş

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği Bölümü’nden 1998 yılında çift lisans yaparak mezun olan Ömer Ateş, kısa bir süre sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek eğitimine devam etti. College of Alameda’da (Kaliforniya) temel psikoloji eğitimi alan Ateş, John F. Kennedy Üniversitesi’nde (Kaliforniya) spor psikolojisi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. Amerika’da bayan ve erkek sporculara ve farklı dallarda mücadele eden takımlara psikolojik danışmanlık yapan Ömer Ateş, 2007 yılından Türkiye’ye döndü.

Türkiye’de birçok sporcu, federasyon ve spor kulüpleri ile çalıştı ve çalışmaya devam etmektedir. Türkiye Futbol Federasyonu’nda toplam 5 yıl çalışan Ömer Ateş, 2009-2011 yılları arasında, Süper Lig Üst Klasman Hakemlerine ve 2010 yılında Genç Milli Takımlar’a psikolojik destek verdi. Kendisi 2011-2014 yılları arasında TFF’de UEFA Pro Lisans, UEFA A – B Lisans kurslarında ve Elit Akademi Ligi antrenörlerine seminerler ve eğitimler vermiştir. Ömer Ateş, Türkiye Tenis Federasyonu, Türkiye Yüzme Federasyonu, TED, ENKA Yüzme, G.Saray Erkek Voleybol Takımı Teknik ekibi gibi farklı federasyonlara, takımlara ve kurumlarda eğitim seminerleri verdi, danışmanlık görevi üstlendi. Ömer Ateş Spor Toto Süper Ligi’nde mücadele eden ve A Milli Takımda oynayan bazı oyunculara danışmanlık yapmıştır. Kendisi ayrıca farklı branşlarda mücadele eden üst düzey elit, amatör sporculara ve antrenörlere danışmanlık yapmaktadır. Ateş 2013 – 2014 yılı Şubat ayı itibari ile Lig Radyo’da Önce Zihninde Kazan Programı’nı hazırlayıp sunmuştur.

2014 yılında Çaykur Rizespor A.Ş A Takımı’na psikolojik destek veren Ömer Ateş 2015 yılında BJK A Takımına destek vermiştir. Kendisi halen Beşiktaş Futbol Akademi Takımları’nda spor psikoloğu olarak çalışmaktadır. Ömer Ateş 2016-2017 yılları arasında Türkiye Basketbol Federasyonu Genç Milli Takımlarına psikolojik destek vermiştir. Kendisi ayrıca Nişantaşı Üniversitesinde Öğretim görevlisidir. Ömer Ateş Maksimumperformans kurucusudur. Kendisi SPT Danışmanlık Şirketi ile birlikte kurumsal firmalara kişisel gelişim eğitimleri vermektedir. Ömer Ateş Eskişehir Basketbol Takımları ve Eskişehir Özel Çağdaş Okullarına Maksimum Performans olarak hizmet vermektedir. Ömer Ateş evli, bir erkek ve bir kız olmak üzere 2 çocuk babasıdır.

Ömer Ateş Maksimum Performans Kurucusudur.

Doç. Dr. Cengiz Karagözoğlu

1992 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 1994 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde “Spor Yöneticilerinin Yeterlikleri” konulu tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. 1997 yılında aynı enstitüde “11-14 Yaş Grubu Sporcularda Grupla Psikolojik Danışmanın Denetim Odağına Etkisi” konulu tezi ile doktora derecesi aldı.

1992-1993 yılları arasında psikolojik ve eğitsel testlerin bilgisayar ortamına uyarlanması konusunda özel bir şirkette görev aldı.

1994 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Daha sonra çeşitli dersler vermeye başladı. 1997 yılında doktora, 1999 yılında yardımcı doçent, 2015 yılında doçent unvanlarını aldı.

1995 yılından başlayarak, Futbol Federasyonu başta olmak üzere Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından açılan çok sayıda ve branşta antrenör kursunda spor psikolojisi eğitimleri verdi.

Türkiye Tenis Bayan Milli Takımı (1996-1997), Türkiye Hentbol Bayan Milli Takımı (2002-2004) ve Atıcılık Milli Takımlarında (2003-2012) psikolojik danışmanlık görevlerinde bulundu.

1997 yılında “Sporda Başarının Psikolojisi (C. İkizler, C. Karagözoğlu; Alfa Yayınları), 1999 yılında “Eğitim ve Spor Eğitiminde Ölçme ve Değerlendirme” (H.Kasap, C. Karagözoğlu, İ. Kemertaş; Beyaz Yayınları) ve 2001 yılında “Sporda Sosyal Bilimler” (C. İkizler, C. Karagözoğlu, T. Amman, Alfa Yayınları), 2004 yılında “Eğitimde Üçüncü Boyut: Psikolojik Danışma ve Rehberlik” (Ed. Karagözoğlu, C; Kemertaş, İ., Birsen Yayıncılık), 2005 yılında ise “Sporda Psikolojik Destek” (Morpa Yayınları) kitapları yayımlandı. 65 kadar yayımlanmış bilimsel araştırması bulunmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda 2001-2003 döneminde ve 2006 – 2014 yılları arasında Sporda Psikososyal Alanlar Anabilim Dalı başkanlığı görevini yürütmüştür.

2001 yılında Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi’nde mağdur durumdaki çocuklara spor yaptırma projesinde, Kocaeli bölgesinde deprem mağduru çocukların rehabilitasyonu amaçlı bir projede (Türkiye-Japonya – 2003), Beşiktaş Jimnastik Kulübü Geleceğin Yıldızları Projesinde (2003), Bayrampaşa Çocuk Tutukevinde Kalan Gençler İçin Spor Projesi (2005) ve 2008 yılında Özürlü Çocuklar Sportif Beceri ve Koordinasyon AB projesinde görev aldı.

2004 Yılında Atina Olimpiyatları’nda psikolojik danışman olarak görev aldı.

2005 Yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Eğitim Komitesi Üyeliğine Seçildi.

2006 Ocak Ayında Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Komitesi yedek üyesi oldu.

2008 Yılında Uluslararası Atıcılık Federasyonu (ISSF) tarafından düzenlenen “ISSF Jury Licence” kursuna katılarak Uluslararası Atıcılık Jüri Belgesi aldı.

2010 yılında Uluslararası Atıcılık Federasyonu ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından açılan Training System Development kursuna katıldı.

2012 Yılında Londra Olimpiyatlarında Milli Takımda yer aldı.

2012 Yılında ISSF (Uluslararası Atıcılık Federasyonu) tarafından Diploma of Honor ödülüne layık görüldü.

2013 Yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Egzersiz ve Spor Psikolojisi bilim dalının kuruluşunda yer aldı.

Halen Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Spor Psikolojisi, Gelişim ve Öğrenme, Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde “Sporda Psikolojik Destek” , “Performans Geliştirmeye Dayalı Psikoloji Uygulamaları” ve “Bilimsel Araştırmalarda İstatistik Uygulamaları” yüksek lisans derslerini yürütüyor.

MA Arda Topaloğlu

1981 yılında Gümüşhane’de doğdu. Lise eğitimini tamamlayana kadar çeşitli spor branşlarında aktif şekilde spor yaptı. Okul takımlarında uzun süre basketbol ve masa tenisi oynadı, 2 yıl lisanslı kayak yaptı. Aynı yıllarda Gümüşhanespor’da profesyonel seviyede futbol oynadı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu kazandı ve 2007 yılında Basketbol Antrenörü olarak mezun oldu. Bu zaman içerisinde üst düzey fitness kulüplerinde antrenör olarak çalıştı. 2007 yılında yine Marmara Üniversitesi’nde Spor Sağlık Bilimleri üzerine yüksek lisans yaptı ve 2008 yılında akademik hayatını Amerika’da devam ettirme kararı aldı. 2 yıl dil eğitimi aldıktan sonra Spor ve Egzersiz Psikolojisi alanında yüksek lisans yapmaya karar verdi. Eğitimi süresince farklı spor branşlarından sporcularla spor psikolojisi alanında çalışmalar yapma şansı yakaladı. Los Angeles’ta 4 yıl boyunca hem eğitimini sürdürdü hem de kurucularından olduğu İstanbul FC futbol kulübüyle sporun içinde kalmayı başardı.

2012 yılında yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Türkiye’ye dönüş yapma kararı alan Arda Topaloğlu, yaklaşık 6 yıldır Spor ve Egzersiz Psikolojisi alanında hem bireysel hem de takım sporlarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Son olarak Sarıyer Belediyespor Kadın Voleybol Takımında ve THY Spor Kulübünde görev yapmıştır. 2013 yılında Lig Radyo’da Spor Sayfası programını kendisi hazırlayıp sunmuştur. Yine Lig Radyo’da yayınlanan Önce Zihinde Kazan programına belirli zamanlarda konuk olarak katılmaktadır.

Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulun’da Öğretim Görevlisi olarak da bir süre görev yapmış olan Arda Topaloğlu farklı üniversitelerde de konuk olarak dersler vermeye devam etmektedir.

Uzman Psikolog Begüm Karataylioğlu

Begüm Karataylıoğlu 2005 yılında TED İstanbul Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2009 yılında University of East Anglia üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuştur. 2016 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 2008 ve 2011 yılları arasında Hobi Meydan Dergisini çıkartmış ve halkla ilişkiler işleri ile ilgilenmiştir. 2012-2013 yılları arasında Acıbadem Sporcu Sağlığı Merkezinde Yöneticilik yapmıştır.

2013 – 2015 yılları arasında TFF Psikolojik danışmanlık kurslarında görev almış ve Nar Yaşam Merkezinde Psikolog olarak çalışmıştır. Günümüzde iletişim ve motivasyon konuları üzerine kurumsal şirketlere eğitim ve danışmanlık vermektedir.

MSA Özgür F. Ataç

İstanbul’da doğmuş, büyümüş, farklı şehir ve ülkelerde yaşadıktan sonra İstanbul’a geri dönmüştür. Akademik eğitimini sırasıyla; Üsküdar Amerikan Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi ve University of Roehampton’da tamamlamıştır. Spor Psikolojisi alanında ‘MSc’ ünvanına sahiptir.

Şu anda aktif olarak Antuka Tenis Akademisi ile çalışmalar yürütmekte, bireysel seanslar görmekte ve kurumsal eğitimler vermektedir. Geçmişte destek verdiği ekipler arasında; Trabzonspor Futbol A Takımı, Türkiye Basketbol Federasyonu Genç Milli Takımlar, Galatasaray Londra Futbol Akademisi, Türkiye Hokey Federasyonu, Büyük Britanya Paralimpik Voleybol Takımı bulunmaktadır.

Gestalt anlayışı ve terapisi uzmanlaştığı ekoldür ve bunun spora uyarlanmasında özel çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca DBE tarafından aldığı EMDR terapisi eğitimiyle birlikte özellikle fobi ve travma konularında yetişkinlerle çalışmalar yürütmektedir. ”

Prof. Dr. Hülya Aşçı

F. Hülya Aşçı 1969 yılında Ankara doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümün’den1991 yılında mezun oldu. 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Spor Psikolojisi üzerinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Spor ve Egzersiz psikolojisi alanında çalışan Dr. Aşçı benlik algısı, fiziksel benlik algısı, egzersiz ve zihinsel sağlık ilişkisi, motivasyon, sosyal fizik kaygı gibi konular üzerine araştırma yapmaktadır.

Dr. Aşçı’nın uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanan 102 araştırma makalesi, uluslararası ve ulusal bilimsel toplantılarda sunulan 180’nin üzerinde bildirisi bulunmaktadır. Dr. Aşçı Psychology of Sport and Exercise dergisinin yardımcı editörüdür ve spor psikolojisi alanındaki birçok dergide hakemlik yapmaktadır. Dr. Aşçı’nın uluslararası dergilerde yayımlanan çalışmalarına yapılmış 400 üzerinde atıfı bulunmaktadır.

Ayrıca, Dr. Aşçı uluslararası ve ulusal düzeyde verilen birçok bilimsel ödüle de layık görülmüştür. Halen Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Doç. Dr. Mehmet Özçağlayan

11 Ekim 1959’da İstanbul’da doğdu, İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonar Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, İngilizce Bölümü’nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde sürdürdüğü yüksek lisans (Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü) ve doktora (Radyo-Televizyon Bölümü) çalışmalarıyla birlikte Kocaeli Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görev almıştır; halen Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde akademik yaşamına devam etmektedir.

2004 -2005 döneminde Florida International University’de (Maiami, ABD) misafir öğretim üyesi olarak araştırma ve akademik çalışmalar yapmıştır.

2010 yılından itibaren Türkiye Futbol Federasyonu, Futbol Gelişim Direktörlüğü’nde UEFA Pro, UEFA A, UEFA B, Gelişim Ligleri ve Kadın Futbolu antrenör gelişim, eğitim ve kurs programlarında görev almaktadır.

Melisa Karataş

1990 yılında İngiltere’de doğmuş, ortaokul,lise ve üniversite eğitimini İngiltere’de tamamlamıştır. 2012 yılında almış olduğu Psikoloji ve Spor Bilimleri eğitimini, geliştirmek ve öğrendiklerini pratiğe dökmek için İstanbul’a dönüş yapmıştır.

2012 yılından bu yana Fenerbahçe Spor Kulübü’nde psikolog olarak çalışmaktadır. Fenerbahçe altyapısında 9 branşa psikolojik performans eğitimleri vermekte ve bireysel görüşme almaktadır. Aynı zamanda aile danışmalığı üzerine eğitim almış ve bunun yanı sıra alanında almış olduğu çeşitli sertifikasyon eğitimleri ile kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

 

Check Also

3. Spor Psikoloji Sertifika Programı Kayıtları Başladı

p Maksimum Performans ve Nişantaşı Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği YÖK onaylı 3. Spor …