Meydan Gazetesi 18 Ekim 2015 Röportajı

Beşiktaş’ın Psikoloğu:“Futbolculardaki en büyük sorun özgüven eksikliği”

Pek aşina olmadığımız bir meslek spor psikoloğu. Oyuncuları sahada yöneten ikinci isim belki de onlar.

besiktas_in_psikolopufutbolculardaki_en_buyuk_sorun_ozguven_eksikligi_h38826_64d27

Fakat nasıl bir iş yaptıkları çok fazla bilinmiyor. Penaltıyı kaçıranından yedekte kalan futbolcuya kadar teknik direktörle birlikte onların da müdahalesi söz konusu. Sporcuları sahada gözlemleyerek onların problemlerini tespit ediyor ve daha sonra onlara mental taktikler veriyorlar. Teknik direktörün alanına girmeden motivasyon, konsantrasyon, özgüven gelişimi, öfke kontrolü, duygu kontrolü, stres yönetimi, takım olabilme, liderlik, baskıyı yönetme gibi birçok konuda onlara destek oluyorlar. Ülkemize nazaran Avrupa ve özellikle de Amerika’da spor psikoloğu önemli bir noktada.
 
PSİKOLOJİ STRATEJİDİR

Amerika’nın olimpiyat komitesine kayıtlı 250 tane spor psikoloğu, psikolog ve klinik psikolog bulunuyor. Olimpiyata girmesi kesinleşmeyen sporcular bile bunlarla çalışıyor. Ülkemizde ise az sayıda bulunan spor psikologlarından biri de Beşiktaş Spor Kulübü Psikoloğu Ömer Ateş. “Antrenöre anlatılmayan bize anlatılıyor. Hiçbir problemi olmayan, sahada gelecek vadeden sporcuya da destek oluyoruz. Çünkü spor psikolojisi tamamen strateji öğretiyor. Bu sayede oyuncu daha iyi motive olabilir” diyen Ateş’e göre futbolcularda en fazla görülen problem stres ve özgüven eksikliği. Bunun temelinde ise negatif düşünceye sahip sporcu profilinin yatıyor.

Tehditler sporcunun performansını etkiliyor

Futbolcuların konsantrasyon probleminde, öfke kontrolünün arkasında negatif düşüncelerin olduğunu aktaran Ateş, bunun nedeni olarak ise sadece tehditlere ve kötü senaryolara odaklanmaların olduğunu kaydediyor. Birebir görüşmelerde sporcuların geliştirmeleri gereken davranış ve algılarını nasıl kontrol etmeleri konusunda yardımcı olduklarını aktaran Ateş, bire bir yapılan çalışmaların daha etkili olduğunu belirtiyor. Grup çalışmalarında ise oyunculara videolar ve resimlerle belirli teknikleri uygulamalı olarak gösteriyorlar.

Gol sevinci futbolcuyu ele verir

Sporcunun ruh halini ve beden dilini ortaya koyan en büyük tablo elbette gol sevinçleri. Kimi golün ardından yumruğunu sıkarak elini havaya kaldırıyor, kimi de sahaya serilip sevincini taraftarla paylaşıyor. Ömer Ateş futbolcuların gol sevinçlerinin ardından sergiledikleri hareketleri şöyle yorumluyor:

“Bazı oyuncuların yüzünde bir öfke olabilir. Yumruğunu sıkar. Demek ki birileri kızdırmıştır onu. Ya da taraftar veya medyadan eleştiri olmuştur. Bu durum bir önceki haftanın stresli geçtiğini de gösterebilir. Bazı oyuncular klasik hep aynı sevinci yaşar. Ama baktığımızda kimi taraftarla kucaklaşır. Kimisi de taraftara gitmez. Çünkü o hafta taraftarla sorun yaşamıştır. Ya da hocasına doğru gidiyorsa demek ki hocaya karşı bir eleştiri olmuştur. Gol sevinçleri ciddi anlamda psikolojik mesajlar verir. Basit bir sevinç değildir onların ki.”

SATI KILIÇER

http://www.meydangazetesi.com.tr/saglik/besiktas39in-psikologufutbolculardaki-en-buyuk-sorun-ozguven-eksikligi-h38826.html

Check Also

Sokrates Dergi Röportajı