KUPAZEDELER

Geçtiğimiz günlerde Ziraat Türkiye Kupasında sürpriz sonuçlar alındı. Sırasıyla Trabzonspor deplasmanda Balıkesirspor’a daha sonra Fenerbahçe kendi evinde Fethiyespor’a, ve en son olarak Beşiktaş deplasmanda Bucaspor’a yenilerek Ziraat Türkiye Kupasına veda ettiler. Spor kamuoyunda bu sonuçların ortaya çıkmasında bir kaç tane bahane öne sürüldü. Bu bahanelerden bir tanesi , F.Bahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un ideal onbirleri ile sahaya çıkmamaları diğeri ise takımların kupayı önemsemeyip angarya görmeleridir. Benim fikrime göre bu faktörler yukarıdaki takımların elenmesinde fazla rol oynamamaktadır. Bunu söylerken bazı faktörleri gözönünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Öncelikle yukarıdaki takımların bir marka değeri oldukları aşinadır ve bir alt ligde oynayan takımlara elenmeleri halinde prestij kaybına uğrayacakları kesindir. Kaldi ki geçmişte alınan bu tür sürpriz yenilgiler halen zaman zaman konuşulmaktadır. 2.lig ekibi Lüleburgazspor’un önce Beşiktaş’ı daha sonra Fenerbahçe’yi kupadan elemesi, yine 2. Lig ekibi Pendikspor’un Fenerbahçe’yi kupanın dışına itmesi yıllardır konuşulmuştur ve halen konuşulmaktadır. Diğer bir örnekte 2. Lig ekibi Erzurumspor’un Galatasaray’ı kupadan elemesidir.

Bir spor psikoloğu olarak açıkcası şunu ifade etmek gerekirse bu tür sonuçların ortaya çıkmasındaki anafaktörün psikolojik olduğunu düşünmekteyim. Şöyle ki, bu tür maçlarda büyük takım oyuncuları genellikle rakiplerini küçümseyerek sahaya çıkarlar. Aynı zamanda bu tür maçları cazip görmemeleri motivasyonlarının düşük olmasını sağlar. Düşük motivasyona sahip oyuncularda maç sırasında ciddi konsantrasyon kayıpları yaşayarak maça odaklanamazlar. Rakip takım oyuncuları ise bu tür maçları fırsat olarak algılarlar ve maça iyi motive olurlar. İyi motivasyon bu tür takımların maçlara daha iyi konsantre olmasını sağlar. Bu tür maçların kaybedilmesi halinde kimsenin kendilerine hesap sormayacağını düşünerek daha az strese girerler ve sahada iyi performans gösterirler. Özellikle maçların ilk 20-25 dakikası çok önemlidir çünkü alt lig takımları bu dakikalara kadar iyi performans gösterirlerse daha fazla özgüvenli oynamaya başlarlar ve rakip takımın gardını düşürürler. Büyük takım oyuncuları giderek strese girmeye başlarlar ve hata yaparak maçı kaybederler. Sonuç olarak psikolojik faktörler bu tür maçların kaybedilmesinde ana faktördür diye düşünüyorum.

Check Also

Fatih Terim’in Eleman Çıkışı

Fatih Terim Kasımpaşa maçı sonrası yaptığı basın toplantısında eleman lafına göndermede bulundu. Galatasaray Kulüp başkanı, Ünal …