Emre Belözoğlu

Emre Belözoğlu bu sezon sonunda Fenerbahçe Spor Kulübü’nden ayrılarak Atletico Madrid’e transfer oldu. 1996-2000 yılları arasında Galatasaray Futbol Takımında Fatih Terim yönetiminde çok başarılı maçlar çıkararak, 2001 yılında takım arkadaşı Okan Buruk ile birlikte İtalya’nın İnter takımına transfer oldu. Emre Belözoğlu yaklaşık 8 yıl yurt dışında ülkemizi temsil başarı ile temsil ettikten sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. Zeytinburnu Spor altyapısından yetişen ve yetenekleri erken yaşlarda keşfedilen bu sporcumuz büyük bir gelişim göstererek, Türk Milli Takımı, G.Saray, İnter, Newcastle ve Fenerbahçe’de futbol oynadı. Emre Belözoğlu’nun futbolculuk kariyerinde geliştiremediği tek özelliği ise duygu kontrolü idi. Bu özelliği yüzünden Fenerbahçe’den ayrılmak zorunda kaldı. İngiltere’de futbol oynadığı sırada gündeme gelen ırkçılık söylemleri kendisini zorda bırakmıştı. Bu sezon Zokoro ile yaşadığı sorun hepimizin hafızalarındadır. A Milli Takımda oynadığı sırada; gol sonrası yaptığı işaret, taraftarlarla yaşadığı çatışma ve müsabakalarda hakemlere ve rakiplere gösterdiği aşırı agresif tutumları kendisini ve oynadığı takımları olumsuz yönde etkilemiştir. Yıllardır üst düzey takımlarda futbol oynayan Emre Belözoğlu bildiğim kadarıyla geçen sezonun sonuna kadar ciddi anlamda öfke ve duygu kontrolü üzerine mental destek almamıştır. Eğer 4-5 seanslık bir destek aldıysa bu çalışma öfkesini yenmek için yeterli değildir. Zokoro olayından sonra menejeri Sayın Ahmet Bulut, Aktif Haber aracılığı ile Emre’nin psikolojik destek almaya başladığını söylemişti. Maalesef ülkemiz sporda psikolojik destek konusunda dünyanın ve Avrupa’nın çok gerisinde kalmaktadır. Amerika’da her üç sporcudan biri, Avrupa’da da her 5 sporcudan biri psikolojik destek almaktadır. Spor yöneticilerimizin ve kimi teknik direktörlerimizin, gelişime açıklık konusunda istenilen seviyede olmaması nedeniyle, birçok üst düzey takımımız psikolojik destek almaya sıcak bakmamaktadırlar. Bunun sonucunda Türk Futbolu maalesef kan kaybetmeye başlamıştır.

Eğer Emre Belözoğlu erken yaşlarda veya profesyonellik yıllarında sistemli bir şekilde mental destek almış olsaydı, oynadığı takımlara teknik yeteneği ölçüsünde çok daha faydalı olacaktı. Emre aslında öfkesini kontrol edebileceğini Trabzonspor- Fenerbahçe Süper Final maçında gösterdi. Kendisine yapılan sert hareketlere ve seyirciden gelen tepkilere karşı müthiş direnç göstererek tepkisiz kaldı. Spor psikolojisinde sporculara öğrettiğimiz bir teknik vardır; buna “Zihinsel Oyun Planı” deriz. Eğer sporcu maç içinde başına gelebilecek olumsuz koşulları daha önceden tahmin ederek buna karşı bazı tedbirler alırsa ani tepkinin önüne geçebilir. Sonuçta Emre, Trabzon da başına neler geleceğini çok iyi bildiği için kendisini buna göre psikolojik olarak çok iyi hazırladı ve bunda da başarılı oldu. Bu maçtaki performansına bakarak uzman bir spor psikoloğu olarak; Emre sistemli bir şekilde spor psikoloğundan destek almış olsaydı bu olumsuz yönleriyle gündeme gelmeyecek Fenerbahçe Futbol Takımı da bu kadar değerli bir oyuncusunu kaybetmeyecekti.

Check Also

KUPAZEDELER

Geçtiğimiz günlerde Ziraat Türkiye Kupasında sürpriz sonuçlar alındı. Sırasıyla Trabzonspor deplasmanda Balıkesirspor’a daha sonra Fenerbahçe …