Azizsilin

Ülkemiz Futbolunda süregelen bir takım yönetimsel yanlış yaklaşımlar devam etmektedir. Birçok kulüp başkanı ve yöneticileri takımlarının teknik ekiplerine müdahale etmektedirler. Son günlerde kullanılan Azizsilin deyimi, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırımın soyunma odalarına ve antrenmanlara gidip teknik ekip ve oyunculara müdahalede bulunmasına verilen isimdir. Özellikle Fenerbahçe’nin kötü sonuçlar aldığı dönemde Aziz Yıldırımın soyunma odasına inerek oyuncular ile konuştuğu hatta bazı zamanlarda bağırdığı söylenmektedir. Uzman spor psikoloğu olarak şunu ifade etmek gerekirse, kulüp başkanlarının ve yöneticilerin soyunma odalarına ve antrenmanlara gitmesini çok doğru bulmuyorum. Çünkü yöneticiler hiçbir zaman teknik işlere karışmamalıdır. Geçmiş dönemlerde belki bu müdahaleler karşısında takımlar galibiyetler almış olabilir ama bu kısa vadede kazandıran uzun vadede kaybettiren bir yaklaşımdır. 2005-2006, 2007-2008, 2009-2010 ve 2011-2012 sezonlarında Fenerbahçe 4 şampiyonluğun üç tanesini son maçta kaybetmiştir. Bu da şunu ispat etmiştir. Azizsilin kısa vadede başarı getirse de uzun vadede başarısızlık getirmiştir.

Bugün dünya’da birçok ünlü kulübün; Manchester United, Barcelona, Real Madrid, Bayern Münih ve Porto’nun başkanlarının isimlerinin bilinmediği gibi bu kulübün yöneticilerin hiçbir zaman teknik ekibin işine karışmadığı kesindir. Maalesef ülkemizde birçok kulüp kurumsal anlamda yönetilmediği için bu tür sorunlar ortaya çıkmaktadır. Takımlarımızın başında sportif direktörlerin olması teknik konularla bu kişi ve teknik ekibin ilgilenmesi gerekmektedir. Transferlere milyonlarca dolar ayıran kulüplerimiz kadrolarında uzman spor psikologları bulundurmamaları tam bir skandaldır. Bir spor psikoloğunun takıma sağlayacağı fayda milyonlarca doların çöpe gitmemesini sağlayacaktır. Her sporcunun mental gelişimine yapılacak katkının takıma kazandıracağı katkıyı düşünebiliyor musunuz? Ayrıca başkanların soyunma odasına ve antrenmanlara gitme zahmetinde kurtaracağı gibi tribünde takımlarını rahat seyretmelerini sağlayacaktır. Bilimsellikten uzak yönetimsel yaklaşımlar telafisi çok zor hatalar yapılmasına sebep olur. Bilimsellik ve sabır başarıya giden yolda en önemli iki etkendir.

 

Check Also

KUPAZEDELER

Geçtiğimiz günlerde Ziraat Türkiye Kupasında sürpriz sonuçlar alındı. Sırasıyla Trabzonspor deplasmanda Balıkesirspor’a daha sonra Fenerbahçe …