Avusturalya Açık Finali

Avustralya Açık Tenis Turnuvası Tek Erkekler Finali’nde Novak Djokoviç rakibi Rafael Nadal’ı 3-2 yenerek yılın ilk Grand Slam’ini kazandı. Muhteşem finali seyredenler hayatlarında unutamayacakları mücadeleye şahit oldular. Uzman bir spor psikologu olarak  Djokovic ve Nadal’ın psikolojik özelliklerinin birçok sporcu tarafından örnek alınması gerektiğini düşünüyorum. Yıllardır takımlara ve sporculara psikolojik danışmanlık yapmaktayım özellikle 3,5 yıldır tenis camiası içinde bulunuyorum. Avustralya Açık Finalini seyrederken maçı anlatan spikerin “İnsan sınırlarını zorlayan mental direnç” demesi birçok şeyi açıklamaktadır. Sporda başarı sadece tekniksel, taktiksel, fiziksel özelliklere bağlı değildir. Psikolojik faktörler bu özelliklerin üzerinde tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. Psikolojik hazırlığın iyi yapılamaması veya bu özelliklerin müsabaka sırasında iyi kullanılmaması çok ciddi sorunlar yaratabilir. Final maçının sonucunun büyük bir kısmını psikolojik faktörlerin belirlediğine inanıyorum. Her iki sporcuda maça üst düzey motivasyon ve konsantrasyon düzeyi ile başladılar. Müsabaka sırasında her iki sporcunun doğal olarak konsantrasyonlarını kaybettiğine şahit oldum ama bu çok uzun sürmedi. Dağılan konsantrasyonlarını çok çabuk bir şekilde toparlamaları mental anlamda ne kadar güçlü olduklarının göstergesidir. 6 saat süren bir müsabaka da doğal olarak her sporcu bunun gibi sorunlar yaşayabilir mühim olan bu kısır döngüden en kısa zamanda çıkabilmektir. Djokoviç ve Nadal müsabaka sırasında her puana odaklanmaları müsabakanın bu kadar çekişmeli ve uzun sürmesini sağladı. Müsabaka sırasında her iki sporcuda 40-0, 40-15 gibi geriye düşmelerine rağmen mücadeleden kopmadan oyunlara (game) ortak oldular.

Djokoviç ve Nadal müsabaka sırasında duygu kontrolünü çok iyi yönetebildiler. Maçın en kritik sayılarını kaybettikleri zamanlarda bile bu olumsuz durumlardan çok kısa sürede çıkarak hayal kırıklıklarını dışarıya yansıtmadılar. Tenis sporunda müsabaka sırasında kazanılan ve kaybedilen puanlar 5-6 saniye içinde unutulmalıdır ve bir sonraki puana odaklanılmalıdır. Eğer sporcular bir önceki hataya ne kadar çok takılırlarsa bu kendilerinin daha çok hata yapmasını sağlar. Tenis sporunda psikolojik faktörler başarı için anahtar rol oynamaktadır. Müsabakanın başından sonuna kadar olumlu düşünülmeli, iyi odaklanmalı, özgüven üst düzeyde tutulmalıdır. Müsabakadan zevk alarak oynamak her zaman avantaj sağlayacaktır. Saatlerce süren ve yoğun tempoda oynanan bir müsabakaya zihinsel anlamda hazırlanmak kolay olmasa gerek o yüzden tüm sporculara, antrenörlere, yöneticilere ve velilere psikolojik desteğe önem vermelerini tavsiye ediyorum.

İçinizdeki kazanma arzusunu dışarı çıkarmanız gerek.
Jimmy Connors.
İyi konsantrasyon şampiyonları olası şampiyonlardan ayırır
Stan Smith
Kaybettiğiniz puanları düşünmek size gelecek puanlara mal olur.
Bill Tilden

Check Also

KUPAZEDELER

Geçtiğimiz günlerde Ziraat Türkiye Kupasında sürpriz sonuçlar alındı. Sırasıyla Trabzonspor deplasmanda Balıkesirspor’a daha sonra Fenerbahçe …